Posty

Wyświetlanie postów z maj, 2020

1a1_1d1_2b1_2c

Obraz
Temat: Obcujmy ze sztuką. Zapraszam Was wszystkich serdecznie do kreatywnego zapoznawania się ze sztuką malarską. Niechaj każdy z Was wybierze sobie ulubiony, ciekawy, a w zasadzie dowolny obraz i wykona jego własną wersję według poniższego wzoru. Warunkami prawidłowo wykonanej pracy są: - wybranie dzieła sztuki z zakresu malarstwa artystycznego, - oryginalność wykonania, - interesująca forma przedstawienia, - dbałość o estetykę i szczegóły,  - zestawienie w formie zdjęcia dwóch elementów: pierwowzoru po lewej stronie oraz własnej adaptacji po prawej wedle wzoru wyżej. Jest to praca dodatkowa dla chętnych, jednakże pragnę zaznaczyć, że za realizację spełniającą powyższe wymogi, każdy z Was otrzyma najwyższy stopień, co może walnie przyczynić się do oceny końcowej.

2b1_2c

Temat: Cyganeria krakowska i jej inspiracje. Przeczytaj tekst ze stron 189-190 - Baudelaire, poeta krakowski (fragmenty), Tadeusz Boy-Żeleński. Zapisz biogram autora oraz postaci, do której odnosi się tekst. Zdefiniuj zjawisko cyganerii artystycznej, odnosząc się do przykładu krakowskiego. Wykorzystaj przeczytany fragment, wiedzę o epoce oraz: https://prezi.com/bxgypbjpg_k-/cyganeria-krakowsa/ https://klp.pl/mloda-polska/a-8984.html Udziel odpowiedzi na zadania do tekstu, s 191 z. 1-7.

1a1_1d1

Temat: Antynomie filozofii barokowej. Dokonaj analizy materiału ze stron 166-170. Przedstaw w analitycznej formie: - cztery nurty filozofii barokowej, - trzech wybranych filozofów epoki oraz ich poglądy. Jako podsumowanie, zapoznaj się (zwracając na szczegóły) z obrazem ze strony 168 podręcznika i zapisz jaki rodzaj brzydoty stanowi środek artystyczny przedstawiający postacie oraz wskaż elementy, które najbardziej koncentrują Twoją uwagę. Skorzystaj z podręcznika oraz: https://klp.pl/barok/a-7555.html https://prezi.com/dmqonzpywknn/filozofia-baroku/

2b1_2c

Temat: Różne ujęcia sprawy narodowej w XIX i XX wieku. Zapoznaj się z trzema tekstami przytoczonymi do lekcji: 1. Maria Konopnicka, Rota , s. 177 2. "Orędzie biskupów polskich do ich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim" (fragmenty), s. 179 3. Grzegorz Ciechowski, Nie pytaj o Polskę , s. 181. Jako ćwiczenie pomocnicze, zdefiniuj w zeszycie pojęcia (część z nich powinna być Ci znana): - patriotyzm, - archaizm, - inwersja, - synekdocha, - peryfraza, - patos, - naród, - nacjonalizm, - pojednanie, - karnawał, - personifikacja, - aluzja literacka, - anafora, - turpizm. Twoim zadaniem jest przedstawienie wizji patriotyzmu w każdym z tych tekstów. Zwróć uwagę na środki retoryczne i artystyczne oraz odniesienia historyczne, skup się na różnicach. Każdy z tekstów powinien być omówiony co najmniej w siedmiu zdaniach.

1a1_1d1

Obraz
Temat: Minerwa chroniąca Pax przed Marsem , Petera Paula Rubensa. Zapoznaj się z materiałem lekcyjnym ze stron 161-165. Zapisz biogramy autora obrazu oraz autorki wiersza - tekstów kultury przytoczonych do lekcji oraz zdefiniuj: - światłocień, - sensualizm, - kompozycja diagonalna, - putto. Minerwa chroniąca Pax przed Marsem , Peter Paul Rubens Zastanów się nad kompozycją obrazu i opisz w kilku zdaniach co on przedstawia, zwracając uwagę na przesłanie dzieła oraz przedstawienie ciał ludzkich. Następnie zapoznaj się z utworem Wisławy Szymborskiej  i przeprowadź jego analizę i interpretację, odpowiadając na pytania 1-6 ze strony 165.

1a1_1d1

Temat:  Epoka przeciwieństw. Wprowadzenie do kultury baroku. W ramach wprowadzenia do kolejnej epoki literackiej, zapoznaj się z następującymi materiałami: tablica chronologiczna, s. 152–155; wykład w podręczniku, s. 156–160; R. van Rijn Lekcja anatomii doktora Tulpa (s. 157); G. Bernini Apollo i Dafne (s. 158); https://klp.pl/barok/ . Jako działania wstępne przygotuj notatkę, w której zawrzesz na razie jedynie: - czas trwania epoki w Polsce i Europie, - objaśnisz nazwę, - wymienisz najważniejsze wydarzenia historyczne, które wpłynęły na kulturę, - wskażesz najistotniejsze  cechy estetyki barokowej w sztukach plastycznych, - oraz zdefiniuj: * barok * kontrreforma­cja * synteza sztuk * dysharmonia * kontrast. Notatka winna być maksymalnie syntetyczna

2b1_2c

Temat:  Jak dwa psy wściekłe… Zło w  Chłopach . Zapoznaj się z fragmentami lektury zawartymi w podręczniku (wszystkimi, a szczególnie , s. 155–156, 156–158 ), a także wykorzystaj poniższe materiały: https://klp.pl/chlopi/ser-64.html https://prezi.com/7npqce2y2g7j/chopi-wadysaw-reymont/ https://www.youtube.com/watch?v=tIYpqb2qU40 https://www.cda.pl/video/1904291e5 Zastanów się nad koncepcją człowieka jako istoty biologicznej w odniesieniu do roli pracy i przyrody. Skomentuj swoją opinię w kilku zdaniach. Odpowiedz również na pytania. 1. Jakie było znaczenie ziemi w Chłopach  Reymonta? 2. W jaki sposób Reymont ukazał elementy naturalistyczne? Proszę przesyłać recenzje, o których korespondowaliśmy wcześniej.

2b1_2c

Temat: Religijność wsi w Chłopach . Przeczytaj fragmenty utworu zawarte w podręczniku na stronach 161-162 oraz 162-164. Na podstawie tekstów zastanów się nad rolą religii i wiary w życiu chłopskiej społeczności oraz zastanów się (odpowiadając pisemnie) nad zagadnieniem: Jakie wyobrażenia metafizyczne związane z religią katolicką towarzyszą chłopom w aspekcie Boga, świętych i praw rządzących światem? Ponadto wykonaj zadania: - s. 162, z. 4,6,8 - s. 164, z. 3,4,7. Zdefiniuj: - eschatologia, - akulturacja, - hierarchia społeczna.

1a1_1d1

Temat: Los Ewy... Kobieta renesansu. Przeczytaj fragmenty tekstu Margaret L. King, Kobieta renesansu (s. 132), zastanawiając się nad rolą kobiet w dziejach. Sporządź notatkę, w której zawrzesz: - informacje biograficzne o autorce; - główne tezy zawarte w tekście; - odpowiedzi na zadania: 1,2,4,7. Dodatkowo, w pięciu zdaniach podziel się wrażeniami dotyczącymi obrazu ze strony 134. Co dziś oznacza stwierdzenie "człowiek renesansu"?

2b1_2c

Obraz
Temat: Jak dobrze napisać recenzję - ćwiczenie do omówienia powieści Chłopi , Władysława Stanisława Reymonta. Zapoznajcie się z poniższym schematem (analizowanym już wcześniej), który będzie pomocny do napisania recenzji omawianej lektury.

1a1_1d1

Obraz
Temat: Powtórzenie wiadomości o epoce. Dołączając kolejny materiał dotyczący epoki renesansu, zalecam zapoznanie się z syntezą w postaci zestawienia najważniejszych zagadnień w naszym repetytorium. Mam świadomość, że nie wszyscy z Was zakupili ten podręcznik (z którego należy stale korzystać), zatem proszę o dogłębną analizę, która pomocna będzie w trakcie przygotowania do sprawdzianu.

2b1_2c

Temat:  W bolesnej cichości ziemi… Między poetyckością a naturalizmem. Zapoznaj się z poniższym materiałem: - wykład w podręczniku, s. 144; - W.S. Reymont Chłopi (podręcznik, s. 145, 147–148); - J. Malczewski Wspomnienie młodości (podręcznik, s. 146); - F. Ruszczyc Ziemia (podręcznik, s. 147). -  https://prezi.com/klac41iwy6hz/wadysaw-reymont-chopi/ Przeczytaj https://klp.pl/chlopi/a-5531.html W ramach pierwszego zetknięcia z tekstem lektury, jako notatkę sporządź: - biogram autora - geneza utworu - odpowiedz na pytania 1-4 ze strony 146.

1a1_1d1

Temat:  Renesans – wędrówka przez motywy i tematy literatury. Zapoznaj się z materiałem z podręcznika: - wykład, s. 138–140; - wnętrze Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu (s. 140); - Renesans – polecenia na koniec działu (s. 150); - infografika  Główne idee renesansu (s. 136–137)  oraz https://klp.pl/renesans/ https://klp.pl/renesans/ser-397.html https://klp.pl/renesans/ser-391.html https://prezi.com/d-sm0xetxv9w/renesans/ https://www.youtube.com/watch?v=6C2dGeokZrU Jako powtórzenie wiadomości i notatkę do lekcji, wykonaj w zeszycie polecenia na koniec działu oraz wskaż i opisz w kilku zdaniach cztery wybrane motywy renesansu. 

2b1_2c

Obraz
Temat: Wesele  - powtórzenie wiadomości. Uzupełnij kartę zadań otwartych.

1a1_1d1

Obraz
Temat: Makbet  - powtórzenie wiadomości. Uzupełnij kartę zadań otwartych.

2b1_2c

Obraz
Temat:  Sen, muzyka, granie, bajka… Relacje między inteligencją a ludem w Weselu . Realistyczny portret miasta i wsi w literaturze Młodej Polski. Zapoznaj się z: -  wykład w podręczniku, s. 123 -  wykład w podręczniku, s. 134 Wskaż portrety bohaterów oraz sposób kreacji Ponadto wykonaj poniższe polecenia: 1. Wypisz i krótko omów symbole w Weselu . 2. Przedstaw genezę utworu. 3. Jak Wesele  rozlicza się z narodowymi mitami? 4. Dlaczego utwór określany jest mianem dramatu neoromantycznego? Skorzystaj z  - podręcznika - repetytorium -  https://klp.pl/wesele/ser-147.html -  https://www.youtube.com/watch?v=93ZJEqLZO8c

1a1_1d1

Obraz
Temat:  Co ma przyjść, przyjdzie… Przeznaczenie czy wybór? Zapraszam do zapoznania się z materiałami dotyczącymi lektury, z którą mieliście się zapoznać oraz wykonania karty pracy. Przeczytaj z podręcznika: - W. Szekspir Makbet (s. 109–112 oraz całość dramatu) - W. Szekspir Makbet (s. 115–118 oraz całość dramatu) Skorzystaj również z: -  https://klp.pl/makbet/ -  https://prezi.com/y9fm4hrx5m71/makbet/ -  https://www.youtube.com/watch?v=t5ISXWr7Mk8 Zdefiniuj w zeszycie następujące terminy: - determinizm - indeterminizm - wolna wola - fantastyka - premedytacja - podżeganie do zbrodni  - literatura kryminalna Oraz udziel pisemnej odpowiedzi: 1. Wskaż elementy fantastyczne w świecie przedstawionym dramatu. 2. Scharakteryzuj Makbeta jako rycerza (przed dokonaniem zbrodni) oraz władcę (po jej wykonaniu). 3.Wskaż rolę Lady Makbet, zwracając uwagę na techniki manipulacyjne. Uzupełnij kartę pracy

1a1_1d1

Temat:  Być albo nie być… Dramat ludzkich wyborów w twórczości Williama Szekspira. Jako wprowadzenie do lektury zapoznaj się z treściami z podręcznika: - wykład w podręczniku, s. 99–101; - W. Szekspir Hamlet (s. 101–102); - rysunki teatru The Globe (s. 99–100); - zdjęcie T. Budzisz-Krzyżanowskiej w roli Hamleta (s. 102). Skorzystaj również z następujących pomocy, które przydadzą Ci się również do kolejnych lekcji: https://xn--jzyk-polski-rrb.pl/analiza-dramatu/1479-szekspirowski https://klp.pl/hamlet/ https://klp.pl/hamlet/a-5432.html https://www.filmweb.pl/film/Hamlet-1990-6019 https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/hamlet.pdf Do lekcji proszę wykonać jako notatkę: - biogram autora, - wskazać cechy gatunkowe tragedii szekspirowskiej, - w ymienić podobieństwa i różnice między tragedią nowożytną a starożytną, - określić rozważania Hamleta oraz jego pogląd na samobójstwo, - zdefiniować: wybór tragiczny, hamletyzm. Przesyłacie jak zwykle na mój adres mail. W r

2b1_2c

Temat:  O szyby deszcz dzwoni… Sposoby tworzenia nastroju w wierszu młodopolskim i współczesnym. Zapoznaj się z postacią poety Leopolda Staffa: https://prezi.com/9_k2gyn8ju1q/leopold-staff/ https://klp.pl/staff/ Następnie dokonaj analizy i interpretacji materiału zaproponowanego przez autorów: - wykład w podręczniku, s. 111; - L. Staff Deszcz jesienny (podręcznik, s. 112 – 113);  - P. Sommer Liść klonu (podręcznik, s. 114); - W. Pruszkowski Zmierzch (podręcznik, s. 113); - W. Weiss Melancholik (podręcznik, s. 115). Jako pracę i notatkę do lekcji wykonaj: 1. Po analizie i interpretacji utworu Leopolda Staffa, Deszcz jesienny  - odczytaj problematykę egzystencjalną i opisz na czym ona polega. Weź pod uwagę kreacje podmiotu lirycznego oraz środki artystyczne. 2. W krótkim biogramie przedstaw życiorys i dorobek artystyczny Leopolda Staffa. Notatki przesyłacie jak zwykle. Zadanie W ciągu najbliższych trzech dni zapoznaj się dogłębnie z treścią lektury: https://